Omówiona zostanie odpowiedzialność zakładu opieki zdrowotnej, w tym przedstawione zostanie pojęcie winy organizacyjnej (własnej) zakładu opieki zdrowotnej oraz winy bezimiennej (anonimowej). Wina organizacyjna (własna) zakładu opieki zdrowotnej to m.in. następujące okoliczności zła organizacja pracy, brak aparatury i sprzętu medycznego, niewłaściwie podane leki, ich niewłaściwe przechowywanie, niezapełnienie bezpieczeństwa pobytu pacjentom. Wina bezimienna (anonimowa) dotyczy np. zespołu operacyjnego, bądź też czynności leczniczych, czy diagnostycznych podejmowanych przez kilku lekarzy.
Wykład skupia się na praktycznej warstwie zagadnienia. Przedstawiono w nim nie tylko przykłady spraw sądowych, w których dokumentacja medyczna odegrała najważniejszą rolę, lecz także konkretne wpisy w dokumentacji, które zabezpieczają lekarza przed różnymi zarzutami.
Autor: dr n. praw. Radosław Tymiński, Wydział Postępowań Przed Trybunałem Konstytucyjnym Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu
Omówione zostaną zarówno przesłanki ważnego i niewadliwego wyrażenia zgody, jak również forma, w jakiej zgoda może być wyrażona a także szczególny jej rodzaj czyli zgoda zastępcza. Zasygnalizowane zostaną również aspekty prawidłowego informowania pacjenta o jego stanie zdrowia i rokowaniach jako pozostające w integralnym związku z prawidłowością zakresu i przedmiotu zgody.
Przedstawiony kurs zawiera informacje o możliwych formach wykonywania grupowej praktyki lekarskiej, naświetla jednocześnie podstawowe uregulowania dotyczące funkcjonowania spółki cywilnej i spółki partnerskiej.
Autor: mgr Joanna Bień, Stowarzyszenie „Iuris - Medicus”
Prezentowany wykład przedstawia zagadnienia związane z przygotowaniem formularza ofertowego i oferty elektronicznej, jak również informuje jakie dokumenty należy dołączyć do składanej oferty.
Autor: mgr inż. Janusz Pilitowski, SZPZLO Warszawa-Ochota
We wszystkich instytucjach zabezpieczenia społecznego dla przyznania świadczeń przysługujących z tytułu choroby i jej następstw podstawę do wydania decyzji w sprawie przyznania lub odmowy przyznania świadczenia stanowi orzeczenie lekarskie.
Autorka: prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, OIL w Warszawie, Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego
Kurs poświęcony jest aktualnym regulacjom etycznym i prawnym prawa pacjenta (woli pacjenta) do informacji zawartymi w dokumentach takich jak np. Karty Praw, Ustawa o zawodzie i Kodeks Lekarski itp. (z krótkim europejskim rysem historycznym), ze szczególnym uwzględnieniem pacjenta onkologicznego.
Autor: Dr n. hum. Zdzisław Siwak, Emerytowany nauczyciel akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
Tworzeniu się ‘społeczeństwa informacyjnego’ towarzyszą zmiany prawa, których zrozumienie i zaakceptowanie sprawia wielu osobom poważną trudność. Wykład ma pomóc w pokonaniu bariery pomiędzy dotychczasowym środowiskiem pracy lekarza tworzącego dokumentację medyczną za pomocą długopisu i druków, a elektronicznym środowiskiem pracy z wykorzystaniem komputera itp.
Autor: dr inż. Kajetan Wojsyk, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w Warszawie.
W związku z wieloma nieprawidłowościami, jakie pojawiają się przy sporządzaniu opinii przez biegłego sądowego, w toczącym się postępowaniu, przedmiotem niniejszego wykładu są zagadnienia związane z kontrolą opinii biegłego.
Autor: Dr n. praw. Anna Płatkowska, Kancelaria Radcy Prawnego, Fundacja Ochrony Prawnej Zawodów Medycznych „Medicus”.
Prezentowany kurs zawiera wykłady na temat tego czym są negocjacje, czemu służą oraz jakie są podstawowe techniki, które mogą okazać się pomocne w pracy lekarza. Nie mając wiedzy teoretycznej prowadzimy negocjacje na “swój sposób”, a więc z różnym skutkiem, często chaotycznie i nieefektywnie. Dlatego znajomość i stosowanie określonych zasad w prowadzeniu negocjacji podtrzymuje właściwy kontakt, przeciwdziała manipulacji, a tym samym daje szansę na osiągnięcie sukcesu zawodowego i zadowolenia z efektywnej pracy.
Autor: Prof. dr hab. J. Paweł Gieorgica, Zakład Socjologii Organizacji i Instytucji, Instytut Socjologii, Uniwersytet w Białymstoku; Catholic University of America w Waszyngtonie
Podstawowy kurspo zaliczeniu którego można wybrać innyw dowolnej kolejności z proponowanych zagadnień etyki lekarskiej.
Kurs poświęcony jest wyjaśnieniugenezy (etymologii) i treścipodstawowych pojęć etyki i moralności, jej strukturze ze szczególnym uwzględnieniem definicji, zakresu i specyfice etyki lekarskiej w odróżnieniu od innych etyk zawodowych.
Autor: Dr n. hum. Zdzisław Siwak, Emerytowany nauczyciel akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
Racjonalizacja zarządzania zasobami ludzkimi jest głównym zadaniem długofalowej polityki personalnej w ochronie zdrowia, rozumianej jako ogół założeń, zasad postępowania i wskazówek, zmierzających do optymalnego ukształtowania spraw osobowych i stosunków międzyludzkich w celu zapewnienia wysokiej efektywności i kultury pracy w każdym polskim zakładzie opieki zdrowotnej.
Autor: mgr Jerzy Osmelak, Wykładowca w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości, Agencji Szkolenia i Promocji Kadr, Studium Podyplomowego Szkoły Głównej Handlowej, Międzynarodowej Szkoły Menedżerów oraz Wyższej Szkole Menedżerskiej SIG w Warszawie
Wśród czynników chorobotwórczych, które dominują w zgłoszeniach należy wymienić zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B, C oraz HIV. Zgodnie z opublikowanymi danymi epidemiologicznymi, 34% wszystkich zgłoszonych zakażeń zawodowych stanowi gruźlica.
Autor: Prof. dr hab. Anna Boroń-Kaczmarska, Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie
Choroby reumatyczne stanowią dużą i bardzo różnorodną grupę chorób. Wspólnym ich objawem klinicznym jest ból stawu lub w jego okolicy, któremu często towarzyszy obrzęk, wzmożone ocieplenie, czy zaczerwienienie skóry oraz ograniczenie funkcji ruchowej.
Autorki: Dr hab. med. Anna Jędryka-Góral Dr med. Joanna Bugajska Zakład Ergonomii, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie