MPE: Medyczna Platforma Edukacyjna
Skip MPE - wiedza od ponad 15 lat
Pokaż lub ukryj blok

MPE - wiedza od ponad 15 lat

Dzielimy się wiedzą od 11 lat
Skip Patronat Honorowy
Pokaż lub ukryj blok

Patronat Honorowy

Minister Zdrowia
Skip Współpraca naukowa
Pokaż lub ukryj blok

Współpraca naukowa

Polska Akademia Nauk
Skip Paratus Semper Doceri
Pokaż lub ukryj blok

Paratus Semper Doceri

Szanowni Państwo!

Kodeks Etyki Lekarskiej z dnia 2 stycznia 2004 r. w art. 56.ust.1 stwierdza:

"Powinnością każdego lekarza jest stałe uzupełnianie i doskonalenie swej wiedzy i umiejętności zawodowych, a także przekazywanie ich swoim współpracownikom".

Warto wiedzieć, że za opracowanie autorskiego multimedialnego programu edukacyjnego, każdy Użytkownik MPE może uzyskać legalnie 100 pkt. edukacyjnych.
Wszystkich zainteresowanych szczegółami naszej inicjatywy prosimy o kontakt mailowy pod adresem: redakcja@medycyna.org.pl

Z poważaniem
Redakcja MPE


KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Z DNIA 11 CZERWCA 2009 R.

W ZWIĄZKU Z OGŁOSZENIEM

PRZEZ ŚWIATOWĄ ORGANIZACJĘ ZDROWIA (WHO)
6 FAZY PANDEMII GRYPY

W dniu 11 czerwca 2009 r., uwzględniając m.in. aktualną sytuację epidemiologiczną grypy typu A/H1N1, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 6 fazę pandemii grypy.

Faza 6, najwyższa w skali określonej przez WHO, występuje wtedy, gdy epidemia grypy wystąpi w przynamniej jednym kraju, leżącym w innym regionie WHO, niż kraje, w których wcześniej potwierdzono epidemię i utrzymującą się transmisję wirusa z człowieka na człowieka (USA i Meksyk - Region WHO dla Ameryk).

Utrzymująca się transmisja wirusa w społeczeństwie została stwierdzona również poza Regionem WHO dla Ameryk, a decyzja WHO wskazuje na konieczność zmodyfikowania działań w innych krajach dotkniętych tak, aby zminimalizować negatywne skutki choroby dla społeczeństwa.

Ogłoszenie 6 fazy pandemii grypy nie oznacza, że wirus grypy typu A/H1N1 stał się bardziej zjadliwy. Nie oznacza również, że wirus spowoduje duże zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa. Oznacza jednak, że światowa pandemia trwa i że każdy kraj może zostać dotknięty, jednakże nikt nie może przewidzieć kiedy i jak szybko to nastąpi.

Z możliwością ogłoszenia fazy 6 pandemii, liczono się już od momentu ogłoszenia fazy 5 (29 kwietnia 2009 r.). Polska współpracowała i nadal współpracuje z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, Europejskim Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC), Komisją Europejską (EC), Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz z innymi partnerami tak, aby zapewnić sprawną wymianę informacji, a tym samym skuteczne działanie.

Kluczowe jest jednak, aby reakcja Polski i jej obywateli, jak też innych państw członkowskich UE, była proporcjonalna do zagrożenia. W momencie ogłoszenia fazy 5 podjęto właściwe działania, które stanowiły prawidłową reakcję na rozprzestrzenianie się wirusa typu A/H1N1. Działania te będą kontynuowane i modyfikowane w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 7 przypadków zakażenia wirusem grypy typu A/H1N1. Osoby, które zostały zakażone wykazywały łagodne objawy i powróciły lub powracają do zdrowia. Podobna sytuacja ma miejsce w całej Europie, gdzie tylko u niewielkiego procenta osób zakażonych stwierdzono cięższy przebieg choroby. Dotyczyło to głównie osób cierpiących z powodu innych chorób przewlekłych. Osoby takie zwykle ciężej przechodzą zakażenie wirusem grypy.

Podkreślić należy, że w 6 fazie pandemii nie wszystkie kraje zostaną natychmiast dotknięte epidemią. Należy wziąć pod uwagę możliwość, że większa epidemia w Europie może mieć miejsce jesienią. Mimo to niezwykle ważne jest, aby wszystkie kraje miały na uwadze możliwość wystąpienia transmisji wirusa wewnątrz kraju i podejmowały wszelkie niezbędne działania w oparciu o analizę sytuacji krajowej.

“Biorąc pod uwagę liczbę przypadków zakażeń nowym wirusem grypy typu A(H1N1), zgłaszanych na całym świecie, WHO musiało ogłosić 6 fazę pandemii grypy. Ogłoszenie 6 fazy oznacza, że epidemia grypy wywołanej wirusem wystąpiła na całym świecie. Sytuacja ta stanowi dla nas wyzwanie, jednak jest do opanowania. Życie w Europie toczy się normalnie, a krajowe służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne przygotowują się do sezonu grypowego, który tej jesieni może być bardziej skomplikowany (trudniejszy) niż te wcześniejsze.”

„Przewidujemy, że tego lata stale zgłaszane będą nowe przypadki zakażeń w całej Europie. Robocze przewidywania ECDC wskazują, że zwiększenie liczby przypadków może nastąpić jesienią, podczas sezonu grypowego w Europie”

 Zsuzsanna Jakab, ECDC Director



Witaj w Medycznej Platformie Edukacyjnej.

Zapraszamy do rejestracji w portalu i korzystania z naszych kursów i programów.


Pn. Wt. Śr. Cz. Pi. So. Ni.
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 Dziś sobota, 23 listopada 23 24
25 26 27 28 29 30  


 
Nie jesteś zalogowany(a) (Zaloguj się)